Pasi shëtitorja “Taulantia” u përmbyt, ujësjellësi i Durrësit harxhon 82 milionë për programe kompjuterike

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 12.11.2022, 21:59

Vetëm pak ditë më parë ju treguam për një ngjarje skandaloze të ndodhur në Durrës. Shëtitorja “Taulantia” u përmbyt nga uji që nuk dihet se nga e kishte burimin dhe se në ç ’mënyrë kishte përfunduar aty.

Kujtojmë se për rikonstruksionin e saj janë harxhuar plot 2.8 milionë euro vetëm 3 vjet më parë. Por për çudi nuk dihet se ku kanë përfunduar në të vërtetë këto miliona, pasi realisht punimet duken pa cilësi.

Video që ju treguam pak ditë më parë tregon qartësisht këtë gjë. Por në vend që Bashkia Durrës dhe ujësjellësi i këtij qyteti të marrin masa e të rregullojnë problematikat e lindura, ata harxhojnë mbi 80 milionë lekë të vjetra për programe kompjuterike. Absurde apo jo?

Bëhet fjalë për tenderin me numër reference REF-45190-10-11-2022 dhe me objekt “Shërbimet e përmirësimit dhe mirëmbajtjes së software-ve”. Fondi limit i këtij tenderi të organizuar nga Sh.A Ujësjellës Kanalizime Durrës është 7,000,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 84 milionë lekë të vjetra me TVSH.

Duke shfletuar dokumentacionin e këtij tenderi shikohet se që në fillim ka disa elementë të dyshimtë. Së pari kemi të bëjmë me një mungesë konkurrence pasi në tender kanë marrë pjesë vetëm dy garues, ku fitues është shpallur ai që ka fituar vlerën më të lartë.

Bëhet fjalë për kompaninë A-T-D – ALBANIAN TECHNOLOGY DISTRIBUTION në pronësi të Nursen Metulit. Kjo firmë ka fituar për ofertën 6,900,000 lekë të reja pa TVSH ose rreth 82 milionë lekë të vjetra me TVSH. Duke krahasuar shifrat me fondin limit, del se fituesi ka ofruar një vlerë gati 100% të barabartë me fondin limit, duke rritur së tepërmi dyshimet se kemi të bëjmë me një fitues të paracaktuar.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit