Ekspertët zbulojnë arsyen specifike shkencore pse keni frikë nga errësira

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 27.10.2022, 00:08

Frika nga errësira është diçka që haset shpesh te fëmijët por disa prej nesh mund ta kenë këtë frikë edhe në moshën madhore. Errësira shpesh lidhet me gjëra të frikshme qofshin këto filma horror apo histori fantazmash, që shpesh vendosen në errësirë. Por arsyetimi i vërtetë se pse ne kemi frikë nga errësira shkon përtej këtyre filmave të frikshëm horror dhe tregimeve me fantazma.

Martin Antony, profesor i psikologjisë në Universitetin Metropolitan të Torontos dhe autor i Programit Anti-Ankthi, ka bërë kërkime të thella se pse kemi frikë nga errësira. Ai thotë se kemi frikë nga errësira pasi jemi të përgatitur ose të predispozuar të zhvillojmë frikë nga disa gjëra më shumë se të tjerat.

Ne jemi ndërtuar ndoshta gjatë evolucionit, përmes seleksionimit natyror, për të zhvilluar këtë frikë, dhe errësira është një nga ato situata që ne jemi të predispozuar t'i frikësohemi më lehtë.

Profesori thotë se frika nga errësira rrjedh nga situata që janë perceptuar si të rrezikshme për paraardhësit tanë. Por ekzistojnë edhe frika të tjera si frika nga lartësitë, gjarpërinjtë dhe merimangat. Ai thotë se frika nga errësira mund të vijë nga e panjohura.

Natyrisht, është e vështirë të shihet në errësirë, pasi ekziston ndjenja e të panjohurës dhe kjo sjell frikë dhe shqetësim. Shumica e gjërave që na bëjnë të ndihemi të shqetësuar janë gjëra që ne i shohim si të paparashikueshme dhe jashtë kontrollit tonë.

Ndërsa frika nga errësira mund t'ju shqetësojë, Krystal Lewis , një psikolog klinik në Institutin Kombëtar të Shëndetit Mendor, thotë se frika nga errësira është në të vërtetë mjaft e zakonshme, veçanërisht me fëmijët.

Frikat janë një pjesë normale e zhvillimit të fëmijërisë. Ne shohim një numër të madh fëmijësh që kanë frikë nga errësira, gjë që është e përshtatshme për zhvillimin.

Pavarësisht kësaj, Lewis ka thënë se është thelbësore të gjurmoni frikën dhe se si ajo mund të ndërhyjë në jetën tuaj të përditshme. Lewis thotë se nëse kjo ndikon në marrëdhëniet dhe aktivitetet tuaja të përditshme, duhet të kërkoni ndihmë.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit