Sondazhi: Çereku i të rinjve identifikohen si LGBT

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 08.10.2022, 17:41

Sipas një sondazhi të kryer nga Stonewall, më shumë se një e katërta e të rinjve në Britani tani identifikohen si LGBT. Organizata bamirëse LGBTQ+ pretendon se 71 për qind e të anketuarve të moshës 16 deri në 26 vjeç – identifikohen si heteroseksualë, që mbështesin të drejtat e barabarta civile, barazinë gjinore dhe lëvizjet sociale LGBT,

Shifra është një kontrast me brezin e moshës 56 deri në 75 vjeç, në të cilin 91 për qind e përshkruajnë veten si heteroseksualë. Nga gjenerata e moshës 43 deri në 56 vjeç, Stonewall tha se 87 për qind e përshkruajnë veten si heteroseksualë(straight). Ndërkohë 82% e personave nga 27-42 vjeç e quajnë veten heteroseksualë.

Stonewall thotë se rezultatet tregojnë se Britania po bëhet një 'komb ylber'.

Për dekada me radhë, ne kemi parë një rritje të qëndrueshme në pranimin shoqëror të marrëdhënieve lezbike, homoseksuale dhe bi, dhe rritje të qëndrueshme në përqindjen e popullsisë që identifikohet si lezbike, homoseksualë ose bi.

Sipas Stonewall, të dhënat vijnë nga tre sondazhe të kryera nga Ipsos në qershor dhe gusht. Në secilin prej anketave, u anketuan rreth 2,150 njerëz në Angli, Skoci, Uells dhe Irlandën e Veriut.

Nga ata që nuk u identifikuan si heteroseksualë, 14 për qind u identifikuan si biseksualë ose panseksualë ata që tërhiqen nga njerëzit pavarësisht nga seksi apo gjinia e tyre. Pesë për qind e përshkruan veten si aseksual dikush që ka mungesë tërheqjeje seksuale ose interes të ulët ose mungesë ose dëshirë për aktivitet seksual dy për qind si homoseksual dhe tre për qind si lezbike.

The charity says that for Gen Z respondents only 71 per cent identify as straight. Of those who did not identify as straight, 14 per cent identified as bisexual or pansexual - those who are attracted to people regardless of their sex or gender

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit