Kohët kanë ndryshuar, njihuni me 15 rregullat e mirësjelljes moderne

Shkruar nga: A Naçi | Publikuar më: 14.01.2017, 16:34

preview-1152960-650x341-98-1484306286 (1) Mirësjellja dhe rregullat e saj kanë ndryshuar me kalimin e kohës dhe diçka që më parë dukej shumë respektuese, sot merr një tjetër kuptim. Për sa i përket kësaj Bright Side ka mbledhur një numër rregullash të cilat jo vetëm do ua lehtësojnë jetën, por do shkoni më mirë me njerëzit.

1-Asnjëherë mos i shkoni dikujt për vizitë pa e njoftuar fillimisht

2-Asnjëherë mos e thani një çadër të hapur në zyrën apo vendin e dikujt tjetër

3-Kuletën mos e vendosni asnjëherë në prehër apo në karrigen tuaj, jo vetëm që është elegante të vendoset në tavolinë, por gjithashtu largon edhe dyshimet.

4-Kini parasysh, qesja plastike ju duhet thjesht për të blerë në supermarket, në dyqane duhet të mbani çante marke.

5-Rrobat e shtëpisë përbëhen nga pantallonat dhe një triko, të rehatshme, por të pastra

6-Kur një fëmijë kalon nga njëra dhomë në tjetrën, duhet tua bëni rutinë që të trokasin

7-Një grua mund të mbajë në vende të mbyllura kapele dhe dorashka klasi, por jo dimri për tu ngrohur

8-Numri total i bizhuterive që duhet të mbani nuk duhet të kalojë 13, përfshirë kopsat e palltos

9-Nëse dikush të thotë se ju ka ftuar ai apo ajo në restorant do të thotë se do të paguajë ai

10-Vendi më prestigjioz ku mund të ulesh në një makinë është mbrapa shoferit

11-Në kinema, teatër apo sallë koncertesh ju duhet të uleni përballë atyre që kur hytë i gjetët ulur

12- Tabu për muhabetet që kanë të bëjnë për politikën, fenë, paratë dhe shëndetin

13-Familjariteti midis njerëzve që e njohin pak njëri-tjetrin është i ndaluar

14-Nuk duhet të diskutoni për të tjerët që janë të pranishëm është e ndaluar

15-Është mirë t’i kesh sekret 9 gjëra: mosha, pasuria, grindjet familjare, feja, problemet mjekësorë, punët e dashurisë, dhuratat, nderi dhe turpi.

Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit