JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Imami arab përdhosi flamurin shqiptar/ Ahmed Kalaja: Nuk është imam, ka nevojë për kurim
Shkruar nga: V Gashi | Publikuar më: 13/09/2021 21:05

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Imami Ahmed Kalaja përmes një postimi në rrjetet sociale ka reaguar i revoltuar në lidhje me lajmin që qarkulloi në media ku një imam arab përdhosi flamurin tonë shqiptar. Kalaja ka shkruar se ai që pëdhos një flamur nuk është imam dhe ky parim është i panegociueshëm. Kalaja më tej shton se një imam duhet të jetë i kualifiukuar, dhe me edukatë, cilësi që Abu Rumaisa i mungojnë dukshëm.

Postimi i plotë:

Denoncoj “imamin” sepse ai që përdhos një flamur nuk është imam… Ky është parim i pa negociushëm në tërësi e padyshim bëhët edhe më i panegociushëm edhe më i patolerueshëm kur bëhet fjalë për flamurin e vendit tim që simbolizon unifikimin e gjakut në interes të atdheut padallim feje. Imam do të thotë prijës për këtë arsye; Zoti në Kuran quajti profetët e tij me këtë titull.

“Imami” në fjalë para së të vetëquhet “imam” duhet të jetë imam prej vërteti, dmth të ketë kaulifikimin, edukatën, qytetarinë, që duket qartë që këtij i mungojnë. Fjalët e tij që i dëgjuam nē disa portale si fillim i mohova sepse si imagjinoja dot; pastaj kur i dëgjova zbulova se; ishin të vërteta në sajë të përkthimit që më bënë, vura re se : Atij i mungon kualifikimi më minimal human; fetar po edhe kulturor që loz me ndjenjat e me shumë se 10 miljon shqipëtatëve nēpēr botë.

Ai ka shenja të rënda neuroze skizofrenie që ka nevoj për kurim urgjent si edhe mendoj se është pjesë se rrymave ekstremiste. Ai nuk ka lidhje me edukatën qytetare. Ai nuk lidhje me të qënit një besimtar i denjë e jo më të të qënit imam prijës këta beduinët afrikan i ka dëmtuar liria evropiane. Ai duhet denoncuar. Unë e denoncoj në emrin tim edhe në emrin e xhamisë edhe besimtarëve po edhe padyshim të institucionit që perfaqson zërin e muslimanëve shqiptarë.

Shpresoj që dikush atij tja përkthejë fjalën time edhe ta ftojë në një kërkim ndjese publike ashtu sic publikoi marrëzine e tij. Ambasada Gjermane në Tiranë shpresoj të përcjellë shqetësimin tonë edhe zërin tonë te organet kopetente shtetërore atje duke marrë masa ndaj tij. Ministria e Jashtme e Shqipërise edhe ajo e Shtetit të Kosovës duhet të ndjekin më tej këtë problem.

Kërkoj prej shoqatave shqiptare atje edhe besimtareve atje të reagojnë sa fetarisht; qytetarisht; ligjërisht asesi në gjuhën e dhunës ndaj këtij njeriu që organet kopetente gjermane pas reagimit zyrtar ligjor duhet ti tregojnë vendin. Zot na jep qetësi që gjërat ti menaxhojmë me urtësi! Amin!