JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Sonte Saturni arrin pikën më të afërt me Tokën, mund të shihet me sy të lirë
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02/08/2021 18:01

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Vëzhguesit amatorë të yjeve janë me fat që Saturni do të bëhet i dukshëm me sy të lirë pasi kalon në distancën e tij më të afërt nga Toka. Pavarësisht se është planeti i dytë më i madh në sistemin tonë diellor, shumicën e kohës Saturni është pothuajse i pamundur të shihet pa një teleskop të mirë, por astronomët thonë se sonte shumica e njerëzve në Mbretërinë e Bashkuar do të kenë mundësinë ta dallojnë atë në qiell gjatë natës. Gjatë natës, më 2 gusht, Saturni do të bëhet i dukshëm ndërsa dielli perëndon mbi Mbretërinë e Bashkuar, duke arritur pikën e tij më të lartë dhe më të ndritshme në qiellin jugor rreth orës 1.00 të mëngjesit. Duke folur për Mail Online , anëtari i Shoqërisë Astronomike Mbretërore Dr. Robert Massey shpjegoi saktësisht se për çfarë duhet të keni kujdes:

Ju jeni duke kërkuar për një objekt mjaft të ndritshëm në juglindje që më pas ngrihet në qiell ndërsa Toka kthehet dhe do të jetë në jug rreth orës 1 të mëngjesit. Do të duket si një yll i verdhë, por ndryshimi midis planetëve dhe yjeve është se Saturni do të lëshojë një dritë të qëndrueshme në vend që të vezullojë.

Ndërsa qielli me re mund të kërcënojë të prishë pamjen e sonte, Dr. Massey zbuloi se ka ende shumë kohë për të parë një panoramë të planetit të unazuar, i cili do të mbetet i dukshëm për javët e ardhshme. Edhe në pikën e tij më të afërt, Saturni është ende 1.2 miliard km larg nga Toka, dhe një masiv nëntë herë më larg nga Dielli sesa ne, kështu që mundësia për të marrë një pamje të planetit të dytë më të madh të sistemit diellor është një mundësi që nuk duhet humbur.

Burimi:unilad Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA