JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Ky është qyteti që rrezikon të zhduket, niveli i ujit po ngrihet frikshëm!
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 02/08/2021 14:55

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Makina dhe shtëpi të zhytura në ujë, udhëtarët që ecin nëpër në mes të ujit që mbërrin deri në gjunjë nga përmbytjet dhe pronarët e shtëpive duke llogaritur koston e pronave të shkatërruara. Mirësevini në Lagos gjatë sezonit të shirave. Banorët e Nigerisë, kombi më i populluar i Afrikës, janë mësuar me përmbytjet vjetore që përfshijnë qytetin bregdetar gjatë muajve mars deri në nëntor. Në mes të korrikut, megjithatë, qarku kryesor i biznesit të Ishullit Lagos përjetoi një nga përmbytjet e tij më të këqija vitet e fundit. "Ishte shumë e keqe dhe e pazakontë"-tha Eselebor Oseluonamhen, 32 vjeç për CNN. "Unë u largova nga shtëpia ime ... nuk e kuptova se kishte rënë kaq shumë.

Sa më shumë që ecnim, aq më i lartë ishte niveli i ujit. Uji vazhdonte të ngrihej derisa mbuloi parakolpin e makinës sime, atëherë nisi të rridhte brenda makinës sime, "kujtoi Oseluonamhen, i cili drejton një firmë mediatike në kontinentin Lagos.

Burimi: CNN | Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania