JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Peshëngritësja transgjinore e Zelandës së Re eliminohet nga Lojërat Olimpike të Tokios
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 02/08/2021 14:50

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Peshëngritësja transgjinore Laurel Hubbard u eliminua nga Lojërat Olimpike të Tokios pasi u bë gruaja e parë transgjinore që mori pjesë në këtë aktivitet sportiv. Edhe pse pjesëmarrja e saj në këto lojëra nuk zgjati shumë, ajo ishte shumë domethënëse pasi u bë një pioniere për atletët transgjinorë. Hubbard nuk mund të përfundonte asnjë nga tre ngritjet e saj të hënën në mbrëmje, duke e përjashtuar atë nga pretendimi për medalje në divizionin mbi 87-kilogram të grave. Pas eliminit nga gara ajo falënderoi Japoninë për mikpritjen e konkursit dhe Komitetin Olimpik Ndërkombëtar (IOC) për rolin e saj në atë që ajo tha se po e bënte sportin të arritshëm për të gjithë.

Unë nuk jam plotësisht në dijeni të polemikës që rrethon pjesëmarrjen time në këto Lojëra. Dhe si e tillë, do të doja veçanërisht të falënderoja IOC, sepse mendoj se vërtetimi i angazhimit të tij ndaj parimeve të Olimpizmit dhe përcaktimi se sporti është diçka për të gjithë njerëzit, se është gjithëpërfshirëse dhe është e arritshme.

Burimi:ap Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA