JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

Thellohet bilanci në Turqi, shkon në tetë numri i viktimave nga zjarret masive
Shkruar nga: N Hoxha | Publikuar më: 01/08/2021 20:38

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

Është rritur në tetë numri i të vdekurve nga zjarret në jug të Turqisë, pas gjetjes së dy trupave sot, thonë zyrtarët Vatrat e zjarreve në bregdetin e jugut të Turqisë janë ende aktive. Autoritetet kanë deklaruar se ndodhen në terren për të neutralizuar flakët. Qindra banorë e turistë të zonës janë evakuuar dhe vendosur në hotele. Qyteti turistik i Bodrumit, është një nga më të prekurit nga zjarret. Edhe aty turistët janë evakuuar me anije ndërsa tymi e flakë të shumta mbuluan qiellin. Për fat të mirë, vatrat e flakëve në Bodrum dhe rrethinat e saj është vendosur në kontroll. Ndërsa vijon të jetë problematike situata në Manavgat dhe Marmaris.

Turqia po vuan nga zjarret më të rënda në të paktën një dekadë, tregojnë të dhënat zyrtare, me gati 95,000 hektarë (235,000 hektarë) të djegur deri më tani, krahasuar me një mesatare prej 13,516 hektarësh në vitin midis 2008 dhe 2020.

Burimi: timesofisrael |Përktheu dhe Përshtati: JOQ Albania