JOQ Albania
App Store
SHKARKO
Home
JOQ Albania

UEFA heq rregullin e golit në fushën kundërshtare/ Preket Champions League dhe Europa League
Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24/06/2021 16:34

  • Share
  • Share
  • Share
  • Share

UEFA ka njoftuar zyrtarisht se rregulli i golit jashtë fushe do të hiqet nga të gjitha garat e tyre të klubeve nga sezoni 2021/2022. Rregulli i golit jashtë fushe është përdorur për të përcaktuar fituesin e barazimeve në të cilat të dy skuadrat kanë shënuar të njëjtën sasi golash. Ai ka qenë në përdorim për më shumë se gjysmë shekulli, por sezoni tjetër do ta shohë atë të hequr nga Champions League dhe Europa League. Tani në rast se skuadrat dalin barazim, numri i golave në fushë kundërshtare nuk konsiderohet më vendimtar për të vendosur fituesin. Nëse ka barazim në të dy ndeshjet, do të zhvillohet shtesa e zakonshme me dy pjesë nga 15 minuta dhe nëse ka barazim pas saj, penalltitë.

Presidenti i UEFA-s Aleksander Ceferin thotë se avantazhi në shtëpi nuk është më aq i rëndësishëm sa në të kaluarën. Ceferin tha në një deklaratë:

Rregulli i golave ​​të jashtëm ka qenë një pjesë thelbësore e garave të UEFA-s që kur u prezantua në vitin 1965. Sidoqoftë, çështja e heqjes së tij është debatuar në takime të ndryshme të UEFA-s gjatë viteve të fundit. Megjithëse nuk kishte unanimitet të pikëpamjeve, shumë trajnerë, tifozë dhe aktorë të tjerë të futbollit kanë vënë në dyshim drejtësinë e tij dhe kanë shprehur një preferencë që rregulli të hiqet.Duke marrë parasysh qëndrueshmërinë në të gjithë Evropën për sa i përket stileve të lojës, dhe shumë faktorëve të ndryshëm që kanë çuar në një rënie të avantazhit në shtëpi, Komiteti Ekzekutiv i UEFA-s ka marrë vendimin e duhur në miratimin e pikëpamjes se nuk është më e përshtatshme për një gol jashtë fushe për të mbajtur më shumë peshë sesa ajo e shënuar në shtëpi.

Një numër skuadrash kanë përfituar nga rregulli i golave ​​në vitet e fundit, duke përfshirë Paris Saint-Germain këtë sezon dhe Tottenham Hotspur në 2019.

Burimi:sportbible Përktheu dhe përshtati:JOQ ALBANIA