Vdes 8-vjeçarja që ishte 80 vjeçe

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 15.02.2020, 14:08

Një vajzë ka ndërruar jetë në moshën 8-vjeçare në Ukrainë. E vogla vuante nga një sëmundje shumë e rrallë gjenetike, e cila prek vetëm 160 persona në të gjithë botën.

Anna's (pictured aged three) biological age was nearer to 80 but she only weight 17lbs when she died last month

Mosha biologjike e vogëlushes Anna Sakidon ishte rreth 80 vjeçe. Të paktën këtë kanë konfirmuar mjekët që janë kujdesur për 8-vjeçaren, e cila është përballur me shumë probleme shëndetësore.

She died from multiple failure of her inner organs linked to her premature ageing condition, said reports in Ukraine. Pictured is Anna aged three

Vajza arriti të mbushte 8 vjeçe muajin e shkuar, ndërsa peshonte 7 kilogramë e gjysmë. Sipas raporteve të mjekëve në Ukrainë, shkak i vdekjes së vajzës u bë mosfunksionimi dhe plakja e shumë organeve të brendshme, pasi Anna vuante nga plakja e parakohshme.

At the age of three (pictured) she was happy to hug and kiss her teddy bear but didn't like kissing people

Mes pikëllimit, nëna e saj, Ivanna, tha se ishte gati të sakrifikonte gjithçka për të parë të shëndetshme dhe të lumtur të bijën.

Timofey Nagorny, kreu i Fondacionit të Vullnetarëve të Ukrainës, i cili u mor me trajtimin e sëmundjes së vajzës, ka thënë:

Ëndrra e saj e vetme ishte të mësonte një ditë që diagnoza e mjekëve për të ishte e gabuar”.

Duke konfirmuar vdekjen e Annës, mjekja tha se vajza është trajtuar prej lindjes në spitalin rajonal të fëmijëve “Volyn”.

Ajo shtoi:

Në janar Anna mbushi 8 vjeçe. Për fëmijët që vuajnë nga diagnoza e progerias, një vit është i barabartë me 10 vite jetë. Pra, mosha e saj ishte rreth 70-80 vjeçe. Vogëlushja vuante nga plakja e parakohshme e organeve trupore. Kockat e saj rriteshin ngadalë, ndërkohë që organet plakeshin shpejt. Këta pacientë vdesin nga paraliza zakonisht. Anna pësoi disa paraliza dhe parainfrakte. Të gjitha këto ndikuan në lëvizjen e këmbëve dhe duarve të saj”.

***

Burimi: DailyMail| Përshtati dhe Përktheu: JOQ ALBANIA

PERSONAZHI I VITIT 2021
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Elvis Naçi
  Drejtuesi i Fondacionit "Firdeus", i njohur si mirëbërësi i shqiptarëve të varfër me punën e tij të palodhshme. Banesat që po ndërtohen për të prekurit nga tërmeti, nga fondacioni i tij janë drejt fundit.
  Arjan Sala
  Heroi i Heshtur! Security i një qendre tregtare, i cili dha jetën mes flakëve për të shpëtuar punonjësit që ishin bllokuar nga zjarri në magazinë.
  Edi Rama
  Kryeministri unik, që shpiku skemën e patronazhistëve duke përgjuar shqiptarët dhe pavarësisht kësaj ata i dhanë edhe mandatin e tretë.
  Lulzim Basha
  Kreu i PD-së, rekordmen për qëndrimin në opozitë dhe guximtar për ‘vrasjen’ e babit të tij politik, Sali Berisha.
  Sali Berisha
  Ish-kryeministri i Shqipërisë dhe ish-kreu i PD-së, i cili, pavrësisht se u shpall “Non-grata” nga SHBA dhe u përjashtua nga PD, arriti të mblidhte Kuvendin Kombëtar të partisë që themeloi dhe e rithemeloi me një pjesëmarrje masive.
  Marin Mema
  Gazetari, i cili u angazhua në rindërtimin e banesave të rrënuara nga tërmeti dhe arriti të dorëzonte brenda disa muajsh çelsat tek qytetarët.
  Altin Goxhaj
  Avokati i njohur në Shqipëri, i cili ngre gjithnjë zërin publikisht ndaj shkeljes të së drejtave të qytetarëve të thjeshtë nga shteti.
  Klodian Elqeni
  I riu, i cili shkelmoi shoferin e çmendur që hyri me makinë në sheshin Skënderbej duke i rrezikuar jetën qytetarëve. Ai fluturoi mbi dritaren e makinës duke neutralizuar agresorin.
  Armando Broja
  Futbollisti i Kombëtares Shqiptare që po shkëlqen në kampionatin anglez. Performancë fantastike edhe me Kombëtaren shqiptare.
  Distria Krasniqi dhe Nora Gjakova
  Dy xhudistet nga Kosova që fituan medalje të artë në Lojërat Olimpike në Tokyo.
  Albin Kurti
  Kryeministri i Republikës së Kosovës, i cili fitoi zgjedhjet sërish dhe arriti të krijojë qeverinë e re në Kosovë.
  Lylzim Sulejmani
  Shqiptari nga Presheva, i cili arriti të shpëtonte 7 shqiptarë të Maqedonisë së Veriut nga autobusi, që shpërtheu në flakë në Bullgari.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit