Administrata gjyqësore sot vazhdoi me protesta

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.09.2023, 14:54

Administrata gjyqësore edhe sot vazhdoi me protestë me të cilën kërkojnë rritje të pagave. Nga Sindikata e Pavarur e Administratës Gjyqësore thonë se greva do të pezullohet, por në rast se nuk i plotësojnë kërkesat e tyre do ta aktivizojnë, gjë që do të krijojë një bllokim në gjyqësi.

“Komiteti i grevës e pezulloi grevën në shenjë të qëllimeve të mira. Gjithçka për t’i dhënë hapësirë ​​përmes negociatave për të gjetur një zgjidhje për kërkesat tona. Por nëse autoritetet nuk dëgjojnë dhe nuk u përgjigjen kërkesave tona, ne do të aktivizojmë grevën dhe do të ketë një bllokadë totale të gjyqësisë”, thonë ata.

Nga Sindikata thonë se nuk kërkojnë ndonjë gjë të veçantë nga Ministria e Financave, por mjetet “që ndahen me ligj”. Konkretisht, në nenin 4 të Ligjit për Buxhetin Gjyqësor, parashikohet se për funksionimin e pushtetit gjyqësor, përcaktohet shuma prej së paku 0.8 për qind e Bruto Prodhimit Vendor. Nuk e morëm atë 0.8 për qind, ku shkuan ato para? Enti Shtetëror i Revizionit pas konferencës sonë për shtyp doli me informacion se Qeveria i ka shpenzuar ato para për vete. Nga financat e gjykatës i kanë shpenzuar për vete”, njoftuan në konferencën e sotme për shtyp nga Sindikata e Pavarur e Administratës së Gjykatave.

Nga aty shtojnë se me pagat e ulëta nuk do të punojnë për amnistitë.

“Nuk do të bëjmë amnistinë. Me 18 mijë paga për regjistrues me përvojë pune shumëvjeçare, 20 mijë denarë për dorëzues me 20 vite përvojë pune dhe 28 mijë për bashkëpunëtor profesional, nuk do të lejojmë amnisti dhe gjykime nëse aktivizojmë grevën”, thonë ata.

Punonjësit në administratën gjyqësore kërkojnë rritje të pagave, për 78 për qind të pagës minimale në shërbimin gjyqësor dhe me 35 për qind të shtesës së pagës për zyrtarët gjyqësorë.

Protesta kundër administratës gjyqësore u zhvilluan edhe në qytete të tjera.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Turisti në Shkodër
  I pari në listë është turisti në Shkodër, i cili i vetëm mblidhte para për të ushqyer qentë e rrugës. Ai i binte kitarës në pedonale dhe priste që qytetarët t’i hidhnin ndonjë të hollë për të ndihmuar katërputroshët.
  Ardian Ismajli
  I dyti në listë është Ardian Ismajli. Ai është në këtë listë, pasi na tregoi se sa e rëndësishme është nëna. Ismajli, pas mbarimit të ndeshjes me Poloninë, veprimin e parë që bëri ishte përqafimi i nënës. Ai shkoi jashtë fushe dhe përqafoi me mall nënën e tij, e cila e uroi për fitoren.
  Polici i rrugores
  I treti është polici i rrugores në Tiranë, i cili ndihmoi të moshuarin që të kalonte rrugën. Ai ndaloi qarkullimin e makinave, mori të moshuarin prej krahu dhe e kaloi në anën tjetër të rrugës.
  Mërgim Vojvoda
  I katërti në listë është Mërgim Vojvoda, futbollisti i kombëtares së Kosovës, i cili nuk u tremb aspak nga ulërimat e rumunëve që thërrisnin fort “Kosova është Serbi”. I qetë dhe i guximshëm ai bëri shqiponjën me duar përballë tyre.
  Shqiptarët në Greqi
  Të pestët në listë janë shqiptarët në Greqi, të cilët me gomonen e tyre shpëtuan 800 grekë nga përmbytjet që përfshinë zonën e Larisës në Greqi. Të gjithë i pamë videot, ku shqiptarët mbanin mbi supe të moshuar grekë që i nxirrnin nga uji.
  Turistet nga Ukraina
  Turistet nga Ukraina, të cilat morën nismën për të pastruar plazhin në Vlorë. Ato pastruan çtë gjenin në breg të detit. Plehrat ishin lënë aty nga qindra pushues shqiptarë.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I shtati në listë është zjarrfikësi i Tiranës, i cili me një litar të lidhur në brez, hyri nga ballkoni për t’i ardhur në ndihmë një të moshuare që ishte bllokuar brenda banesës. Edhe pse në kushte të këqija ai nuk u mendua dy herë për këtë veprim.
  Afrim Bunjaku
  I teti në listë është efektivi i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku. Ai u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas dy fëmijë.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që qëllonte me armë macet
  I pari në listë është i riu që dilte nëpër Tiranë dhe qëllonte me armë macet. Ai u procedua nga policia, teksa u mësua se ishte në bashkëpunim me një person tjetër.
  Gëzim Kalia
  I dyti është lezhjani, Gëzim Kalia, që i jepte hashash një të mituri. Për më tepër ai e filmonte këtë veprim dhe e postoi në Tik-Tok. Sipas të riut, kush pi hashash në atë moshë është gangster. Pas publikimit të pamjeve nga JOQ, ai u arrestua.
  Tan Gjyla
  I treti është Tan Gjyla i Lushnjes. Ai është për herë të dytë në këtë listë, por për të njëjtën arsye. Tan Gjyla u filmua teksa torturonte qenin e tij. Ai e hidhte me forcë në shatërvanin në qendër të qytetit.
  Edukatoret që dhunuan fëmijën
  Edukatoret që dhunuan fëmijën në Kosovë, në çerdhen shtetërore “Gëzimi Ynë”. Në kamera u panë që ato tërhiqnin zvarrë fëmijën dhe e godisnin atë.
  Klered Bozhani
  I pesti është Klered Bozhani, 42-vjeçari, i cili qëlloi me armë efektivin e repartit “Shqiponja”. Ky i fundit ishte duke i bërë kontroll Bozhanit, por ai e qëlloi me armë. Fatmirësisht, efektivi i policisë, është jashtë rrezikut për jetën.
  Nëna që i jepte hashash fëmijës
  E gjashta është nëna që i jepte hashash fëmijës të porsalindur. Ajo e postonte atë me krenari në Tik-Tok.
  Tre hajdutet nga Elbasani
  Në listë janë edhe tre gratë nga Elbasani, që kishin një skemë për vjedhje në disa dyqane. Dy prej tyre hiqeshin sikur blinin dhe tjetra vidhte produkte çfarë të mundte.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit