Kërkohet amnisti për shpopullimin e burgjeve

Shkruar nga: B Hasi | Publikuar më: 15.09.2023, 09:07

Ministria e Drejtësisë e Maqedonisë së Veriut ka paralajmëruar hartimin e një ligji të amnistisë për uljen e numrit të të burgosurve për shkak të pamundësisë për trajtimin e tyre në kushte normale.

Këtë e ka bërë të ditur ministri i Drejtësisë, Krenar Lloga, në profilin e tij në rrjetin social Facebook.

“Propozim-ligji për amnisti është nevojë e menjëhershme, madje është edhe i vonuar. Një shtet që nuk i trajton të burgosurit si qenie njerëzore, nuk mund të quhet shtet”, ka shkruar ministri Lloga, pa dhënë detaje tjera lidhur me propozimin e tij.

Por, sipas njoftimeve jozyrtare, propozimi parasheh lirimin nga burgu të personave të dënuar me deri gjashtë muaj burgim, ndërsa të dënuarit me mbi gjashtë muaj burgim do të përfitojnë ulje të dënimit prej 30 për qind.

Amnistia nuk do të vlejë për personat e dënuar me burgim të përjetshëm, të dënuarit për vrasje, përdhunim, keqpërdorime zgjedhore, për personat e dënuar për prishje të rendit dhe qetësisë publike, për veprimtari kundër shtetit, për shpërdorim të detyrës zyrtare, si dhe për të dënuarit për dhunë në familje dhe mbi baza gjinore.

Propozimi është dërguar për shqyrtim në Qeveri, por ende për të nuk është hapur debat, tha të mërkurën kryeministri maqedonas, Dimitar Kovaçevski, duke pranuar mbipopullimin e burgjeve dhe rrjedhimisht pamundësinë e institucioneve për trajtimin e tyre.

“Është fakt se burgjet janë të mbipopulluara. Ministria e Drejtësisë një kohë të gjatë po punon për një zgjidhje ligjore dhe deri tani nuk kam dëgjuar komente të këqija për faktin se bëhet fjalë për uljen e dënimit për ata që tashmë po e vuajnë burgun. Por, kjo zgjidhje nuk përfshin vepra që janë të natyrës më të rëndë. Aty janë të evidentuara qartazi të gjitha veprat që nuk përfshihen. Propozimi ende nuk ka hyrë në procedurë qeveritare, por vlerësojmë se duhet të hyjë që të mund të hapet debati edhe në Parlament”, ka deklaruar kryeministri Kovaçevski.

Ai tha se në propozimin e Ministrisë nuk përfshihet edhe amnistia e ish-zyrtarëve të gjykuar për dhunën në Kuvendin e Maqedonisë së Veriut, më 27 prill 2017.

Gjendja në burgjet e Maqedonisë së Veriut është shumë e rëndë për shkak të kushteve jonjerëzore, në të cilat vuajnë dënimet të burgosurit.

Në 12 burgjet e Maqedonisë së Veriut janë duke vuajtur dënimin rreth 2.500 persona, pjesa më e madhe e të cilëve, apo rreth 1.200 janë në burgun e Idrizovës, që ndodhet 13 kilometra nga Shkupi.

Nga amnistia e mundshme mund të përfitojnë rreth 1.000 të burgosur.

Avokati i Popullit, Naser Zyberi, tha të mërkurën se amnistia mund të zbusë gjendjen me tejmbushjen e burgjeve, por jo edhe të zgjidhë problemin dhe kushtet e rënda.

“Amnistia dhe zvogëlimi i dënimeve me burgim për 30 për qind është vetëm një nga mënyrat për uljen e mbipopullimit në burgje, veçanërisht në Idrizovë, ku kushtet janë shumë shqetësuese. Mendojmë se është e mirë ideja që autorët e krimeve me intensitet më të vogël dhe me dënime më të ulëta të mbulohen me amnisti. Por, ne gjithmonë theksojmë nevojën për masa alternative si mënyrë për të kapërcyer problemet me mbipopullimin në burgje, apo që për veprat që kërkojnë dënime të ulëta me burgim, të shqiptohen masa alternative, siç ndodh në shumë shtete të zhvilluara”, deklaroi Zyberi.

Për kushtet e rënda në burg ka alarmuar edhe raporti i Avokatit të Popullit që është publikuar, më 13 mars 2023.

Mbi gjendjen në këtë burg Radio Evropa e Lirë ka raportuar disa herë duke sjellë rrëfime nga të burgosurit që ankoheshin jo vetëm për kushtet e rënda, por edhe për korrupsionin e lartë dhe për sjelljet çnjerëzore nga punonjës të burgjeve.

“Gardianët sillen sikur të jenë rrugaçë, sjellja e tyre është katastrofale. Maltretime psikike kemi pandërprerë, kemi edhe raste të sulmeve fizike dhe nuk kemi ku të ankohemi”, pati deklaruar një i burgosur me inicialet I.A që për shkaqe siguri nuk deshi të identifikohet.

Të burgosurit nuk marrin as shërbim mjekësor për shkak të mungesës së personelit mjekësor.

Sipas raporteve të institucioneve të ndryshme një mjek kujdeset për 1000 të burgosur. Në muajin mars një i burgosur, 55 vjeç pas përkeqësimit të gjendjes së tij shëndetësor është dërguar në klinikën e Shkupit ku edhe ka ndërruar jetë.

Më 22 mars 2023 në burgun e Idrizovës kishte një tentim për arratisje nga burgosurit gjë që shkaktoi edhe përplasje mes drejtuesve të burgut dhe institucioneve tjera me pretendimin se në këtë rast mund të ketë jenë përfshirë edhe persona të tjerë jashtë burgut.

Maqedonia e Veriut lidhur me gjendjen në burgjet është kritikuar edhe në të gjitha raportet e Këshillit të Evropës, kryesisht për tejmbushjen e tyre me të burgosur, stafin e korruptuar, keqtrajtimin e të burgosurve dhe kushtet e rënda të strehimit.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Heroit të Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Turisti në Shkodër
  I pari në listë është turisti në Shkodër, i cili i vetëm mblidhte para për të ushqyer qentë e rrugës. Ai i binte kitarës në pedonale dhe priste që qytetarët t’i hidhnin ndonjë të hollë për të ndihmuar katërputroshët.
  Ardian Ismajli
  I dyti në listë është Ardian Ismajli. Ai është në këtë listë, pasi na tregoi se sa e rëndësishme është nëna. Ismajli, pas mbarimit të ndeshjes me Poloninë, veprimin e parë që bëri ishte përqafimi i nënës. Ai shkoi jashtë fushe dhe përqafoi me mall nënën e tij, e cila e uroi për fitoren.
  Polici i rrugores
  I treti është polici i rrugores në Tiranë, i cili ndihmoi të moshuarin që të kalonte rrugën. Ai ndaloi qarkullimin e makinave, mori të moshuarin prej krahu dhe e kaloi në anën tjetër të rrugës.
  Mërgim Vojvoda
  I katërti në listë është Mërgim Vojvoda, futbollisti i kombëtares së Kosovës, i cili nuk u tremb aspak nga ulërimat e rumunëve që thërrisnin fort “Kosova është Serbi”. I qetë dhe i guximshëm ai bëri shqiponjën me duar përballë tyre.
  Shqiptarët në Greqi
  Të pestët në listë janë shqiptarët në Greqi, të cilët me gomonen e tyre shpëtuan 800 grekë nga përmbytjet që përfshinë zonën e Larisës në Greqi. Të gjithë i pamë videot, ku shqiptarët mbanin mbi supe të moshuar grekë që i nxirrnin nga uji.
  Turistet nga Ukraina
  Turistet nga Ukraina, të cilat morën nismën për të pastruar plazhin në Vlorë. Ato pastruan çtë gjenin në breg të detit. Plehrat ishin lënë aty nga qindra pushues shqiptarë.
  Zjarrfikësi i Tiranës
  I shtati në listë është zjarrfikësi i Tiranës, i cili me një litar të lidhur në brez, hyri nga ballkoni për t’i ardhur në ndihmë një të moshuare që ishte bllokuar brenda banesës. Edhe pse në kushte të këqija ai nuk u mendua dy herë për këtë veprim.
  Afrim Bunjaku
  I teti në listë është efektivi i policisë së Kosovës, Afrim Bunjaku. Ai u vra tinzërisht nga terroristët serbë, të cilët ishin në përpjekje për të aneskuar veriun e Kosovës. Polici i Kosovës humbi jetën në përplasje me këta terroristë. Ai la pas dy fëmijë.
Haram i Muajit
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu që qëllonte me armë macet
  I pari në listë është i riu që dilte nëpër Tiranë dhe qëllonte me armë macet. Ai u procedua nga policia, teksa u mësua se ishte në bashkëpunim me një person tjetër.
  Gëzim Kalia
  I dyti është lezhjani, Gëzim Kalia, që i jepte hashash një të mituri. Për më tepër ai e filmonte këtë veprim dhe e postoi në Tik-Tok. Sipas të riut, kush pi hashash në atë moshë është gangster. Pas publikimit të pamjeve nga JOQ, ai u arrestua.
  Tan Gjyla
  I treti është Tan Gjyla i Lushnjes. Ai është për herë të dytë në këtë listë, por për të njëjtën arsye. Tan Gjyla u filmua teksa torturonte qenin e tij. Ai e hidhte me forcë në shatërvanin në qendër të qytetit.
  Edukatoret që dhunuan fëmijën
  Edukatoret që dhunuan fëmijën në Kosovë, në çerdhen shtetërore “Gëzimi Ynë”. Në kamera u panë që ato tërhiqnin zvarrë fëmijën dhe e godisnin atë.
  Klered Bozhani
  I pesti është Klered Bozhani, 42-vjeçari, i cili qëlloi me armë efektivin e repartit “Shqiponja”. Ky i fundit ishte duke i bërë kontroll Bozhanit, por ai e qëlloi me armë. Fatmirësisht, efektivi i policisë, është jashtë rrezikut për jetën.
  Nëna që i jepte hashash fëmijës
  E gjashta është nëna që i jepte hashash fëmijës të porsalindur. Ajo e postonte atë me krenari në Tik-Tok.
  Tre hajdutet nga Elbasani
  Në listë janë edhe tre gratë nga Elbasani, që kishin një skemë për vjedhje në disa dyqane. Dy prej tyre hiqeshin sikur blinin dhe tjetra vidhte produkte çfarë të mundte.
  Milan Radojiçiç
  Milan Radojiçiç, nënkryetari i Listës Serbe në Kosovë, që udhëhoqi sulmin terrorist në veriun e Kosovës. Ai u filmua brenda Manastirit të Banjskës. Radojiçiç është shkaktari kryesor i vrasjes së efektivit të policisë, Afrim Bunjaku.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit