Pas përmbytjeve, Liqeni Rozë i Senegalit ndryshon ngjyrë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 24.01.2023, 23:22

Liqeni Rozë i Senegalit tani është bërë jeshil. Përmbytjet ekstreme kontaminuan liqenin prej 3 kilometrash katrorë pesë muaj më parë, duke i gjelbëruar ujërat e tij të famshëm dhe duke kërcënuar mijëra njerëz që varen nga ai për jetesën e tyre.

I njohur zyrtarisht si Liqeni Retba, kripësia e lartë dhe mikrobioma e rrallë e liqenit kanë nxitur prej kohësh një algë që e ktheu atë në një ngjyrë rozë, duke e bërë atë një nga atraksionet më të vizituara të vendit të Afrikës Perëndimore dhe të konsideruar si një vend i Trashëgimisë Botërore të UNESCO-s.

Gjithçka ndryshoi shtatorin e kaluar kur shirat e rrëmbyeshëm goditën kryeqytetin Dakar 30 kilometra larg duke krijuar një kanal të gjerë në bregun e tij. Përmbytja lau tuma të panumërta kripe dhe zhyti tezgat e shitësve të xhinglave dhe bizneseve të tjera turistike të vendosura në vijën bregdetare.

Aty pranë, kanali i ri i gjerë derdhi ujë kafe-jeshile në liqen, bregu i të cilit ishte i mbushur me peshq të ngordhur.

Përmbytjet shkatërruan 7,000 ton kripë me vlerë rreth 696,000 dollarë, sipas shoqatës së nxjerrjes së kripës së Liqenit Retba.

Fermerët e kripës janë mes 3000 njerëzve që jetonin jashtë liqenit. Varkëtarët dhe shitësit e suvenireve gjithashtu kanë frikë për të ardhmen e tyre nëse ujërat nuk arrijnë të rimarrin ngjyrën e tyre të famshme.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit