Lindin binjakët nga embrione të ngrira 30 vjet më parë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 23.11.2022, 00:56

Një çift ka mirëpritur binjakët e lindur nga embrionet që kanë qëndruar të ngrira për 30 vjet.

Foshnjat binjake kanë lindur në shtetin amerikan të Tenesit nga embrione të ngrira më shumë se 30 vjet më parë. Besohet se ky është një rekord i ri për embrionet më të gjata të ngrira ndonjëherë që kanë rezultuar në një lindje të suksesshme të gjallë.

Ato u ruajtën në rreth -128 gradë Celsius në azot të lëngshëm më 22 prill 1992. Rachel Ridgeway, një nënë e katër fëmijëve nga Oregon, lindi binjakët më 31 tetor. Babai, Philip Ridgeway, tha se ishte kjo ishte një marrëveshje.

Lydia Ann dhe Timothy Ronald Ridgeway ka të ngjarë të vendosin një rekord të ri, sipas Qendrës Kombëtare të Dhurimit të Embrioneve (NEDC).

Embrionet binjake ishin krijuar për një çift anonim të martuar duke përdorur IVF. Ato u mbajtën në ruajtje në një laborator të fertilitetit në bregun perëndimor të SHBA deri në vitin 2007, kur çifti i dhuroi ato që një çift tjetër t'i përdorte në vend të tyre. Embriologët më pas kryen shkrirjen dhe transferimin në mitër në fillim të këtij viti.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Adoleshenti në semafor
  Kandidati i parë është adoleshenti , i cili, vrapoi në mes të semaforit të kuq, për të ndihmuar një grua, që mezi tërhiqte një karrocë dore. Ai e pa që ajo ishte në vështirësi dhe se jeshilja ishte hapur për makinat dhe vrapoi që ta ndihmonte.
  I riu nga Tirana
  Kandidati i dytë, është i riu, zemërgjerë dhe shumë fisnik, i cili ndaloi menjëherë, sapo pa që një qytetar nuk po ndihej mirë në rrugë. Shumë të tjerë kishin kaluar dhe e kishin parë, por vetëm ai ndaloi dhe priti aty derisa erdhi ambulanca.
  Studentja që diplomohet
  Kandidatja e tretë është studentja e universitetit Bujqësor, e cila u diplomua me rezultate të shkëlqyera, por preku të gjithë me dedikimin e saj për nënën, që sot nuk jeton më. Ajo tregon mes lotësh se gjithë ecurinë e saj akademike, ia dedikon nënës, që nuk e pa duke veshur uniformën e diplomimit.
  Ultrasit e ekipit të vllaznisë
  Kandidatët e katërt janë Ultrasit e vllaznisë. Ata nuk ngurruan të shprehin gatishmërinë e tyre, për të dalë në ndihmë të banorëve që u përmbytën në ditët me reshje shiu. Ata dolën krah forcave të emergjencave civile dhe atyre ushtarake.
  Gruaja fisnike, që shet misra
  Kandidatja e pestë është zonja që shet misra në zonën e 21 Dhjetorit. Ajo i erdhi në ndihmë menjëherë vajzës, që e provokoi se nuk kishte para për urban. Edhe pse mezi pret që të nxjerrë disa të holla, ajo nuk u mendua dy herë për të ndihmuar, vajzën, që në fakt po priste për gjestin e mirë të zonjës fisnike.
  Vajza zemërgjerë
  Kandidatja e gjashtë është vajza, e cila, me anë të një provokimi pozitiv, arriti të nxirrte anën fisnike, të qytetarëve të thjeshtë në Shqipëri. Ajo shpërbleu me 50 mijë lekë gruan që shet misra, e cila nuk ngurroi ta ndihmonte ata me paratë e urbanit, që supozohej se nuk i kishte.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit