Faturat e larta të energjisë, kryefamiljari vendos: Ngrohje 1 herë në javë, ndriçim me elektrik koke

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 18.11.2022, 00:00

Ndërsa kriza e kostos së jetesës vazhdon të ndikojë në jetët e miliona njerëzve çdo ditë, një kryefamiljar ka bërë përpjekje ekstreme për të kursyer para këtë dimër.

Në Londër Chavdar Todorov, 53 vjeç, ka marrë disa masa ekstreme në përpjekjen e tij për të kursyer sa më shumë para pasi faturat po rriten çdo ditë e më shumë. Kur pa faturën e dyfishuar në çmim që kishte shkuar 320 £ në muaj, Chavdar e kuptoi se ai dhe familja e tij duhej të shkurtonin përdorimin e energjisë.

53-vjeçari ka prezantuar një politikë "pa energji elektrike në shtëpi" ku familja mban elektrikë të kokës nëpër shtëpi në vend që të ndezë dritat në errësirë. Chavdar i bleu elektrikët për vetëm 8,48 £ por pranoi se ndjehet sikur ata po jetojnë në të kaluarën.

Është sikur jemi kthyer në shekullin e 18-të. Ne nuk e dimë se si do të jetë fatura në fund të muajit, kështu që po bëjmë gjithçka që mundemi. Ne po reduktojmë shikimin e televizorit dhe e ndezim vetëm ndonjëherë. Ne mund të bëjmë vetëm gjithçka që mundemi.

Krahas kësaj, familja po kufizon edhe ngrohjen e tyre duke e ndezur vetëm një herë në javë dhe po ngrohet duke u mbështjellë me pallto dhe batanije.

Gruaja e Chavdar, Moda dhe fëmijët e tyre – 14-vjeçari Teo dhe 20-vjeçarja Nicole po bëjnë përpjekje të mëdha në një përpjekje për të ulur faturën e tyre vjetore prej 3,800 £. Moda tha:

Ne po përpiqemi të mendojmë pozitivisht, por është e vështirë. Unë nuk e ndez ngrohjen nëse jam vetëm në shtëpi dhe mbaj xhaketën time. Ne i mbajmë dritat e fikura dhe përdorim elektrikët e kokës, por është e frikshme dhe nuk ndihem aq e sigurt. Në zonën tonë ka pasur shumë vjedhje. Ne ndezim qirinj dhe përpiqemi ta bëjmë atë romantike.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • I riu nga Tirana
  Është i riu, i cili bëri gjestin, që jo çdokush do e bënte. Pasi pa një qytetar, që hapi pusetën në mes të rrugës për të rënë makinat, i riu e ndoqi atë, derisa e kapi dhe e paralajmëroi që të shkonte të mbyllte pusetën, pasi do e denonconte në polici. Gjesti i këtij qytetari është për t'u duartrokitur, pasi shumë e shumë të tjerë nuk do e bënin.
  Vajza që gjeti Brajanin
  Kandidatja e dytë është vajza, e cila gjeti Brajanin e vogël, që ishte larguar nga shtëpia. I mituri ishte me autizëm dhe ajo u kujdes për të derisa të mbërrinin familjarët për ta marrë.
  Erion Veliaj
  I treti, është kryebashkiaku i Tiranës, Erion Veliaj. Kujtojmë se Veliaj dikur ka tregtuar fiq në trotuar. Gjithsesi, ai sot gëzon shumë pasuri dhe kjo nuk e ka penguar të jetë i thjeshtë duke shtyrë një person me aftësi ndryshe, në Maratonën e Tiranës. Qytetari i cili dërgoi foton në inbox raporton se përkundrejt dëshirës së Veliajt të jetë anonim, ai dhe 30 kameramanë të tjerë kanë shkrepur fshehurazi veprimin human.
  Aleks Visha
  I katërti, është personazhi i njohur, Aleks Visha, i cili organizoi sfidën në Tik Tok, me disa persona të tjerë për të ndihmuar Klevisin, 20-vjeçarin, i cili ndodhej në gjendje kritike për jetën. Për më pak se 33 orë, ai mblodhi 300 mijë euro, duke bërë kështu të mundur dërgimin e Klevisit në një nga spitalet më të mirë në Europë.
  Mjeku human
  Kandidati i pestë është mjeku nga Kosova, i cili në xhamin e makinës, kishte vendosur numrin e tij, që personat që nuk kanë mundësi ekonomike për t’u vizituar ta kontaktojnë dhe mund t’ua ofrojë shërbimin pa pagesë. Teksti i tabelës shkruan: “Nëse keni nevojë për mjek dhe nuk keni mundësi të paguani, atëherë më ndaloni”.
  Pasagjeri në urban
  I gjashti, është i riu që reagoi ndaj dhunimit së një gruaje nga një burrë në urbanin e Kombinatit. Sipas raportimeve nga vendngjarja ai mori në mbrojtje gruan, që u shty me forcë nga një qytetar.
  17-vjeçari nga Vlora
  Kandidati i shtatë është 17-vjeçari nga Vlora, që doli në mes të rrugës dhe ndaloi makinat për të shpëtuar zogun që po përpëlitej. Ai e mori zogun dhe e dërgoi në një qendër veterinare.
  Gjimnazisti jo-servil
  Kandidati i tetë, por jo për nga rëndësia, është gjimnazisti, i cili, ndryshe nga të rinjtë e tjerë, i përplasi Ramës disa të vërteta në sy. Ai nuk ndoqi shembullin e bashkëmoshatarëve të tjerë, që në takimet me kryeministrin u servilosen, por tha disa fakte, që u duartrokitën nga të gjithë.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit