Shuhet “Rubeus Hagrid” i Harry Poter, aktori ishte 72 vjeç

Shkruar nga: M Gjini | Publikuar më: 14.10.2022, 19:13

Aktori Robbie Coltrane, i cili luan rolin e personazhit “Rubeus Hagrid” tek Harry Potter ka vdekur në moshën 72-vjeçare. Lajmin e ka bërë të ditur agjenti i tij. Coltrane luajti si Hagrid në serialin me tetë filma.

Aktori, i njohur më parë si Anthony Robert McMillan, u nderua me një OBE dhe është shfaqur në shumë filma dhe shfaqje televizive midis ekskluzivitetit të Harry Potter.

Agjentja e Robbie Coltrane, Belinda Wright tha se ylli 72-vjeçar i Harry Potter vdiq të premten. "Ju lutemi respektoni privatësinë e familjes së Robbie në këtë kohë shqetësuese" – u shpreh ajo.

Në një deklaratë, ajo tha: "Klienti dhe miku im Robbie Coltrane ndërroi jetë të premten më 14 tetor. Robbie ishte një talent unik, duke hyrë në Librin e Rekordeve Guinness për fitimin e tri herë radhazi të çmimit Bafta si aktori më i mirë për portretizimin e Fitz në serialin televiziv Cracker në 1994, 1995 dhe 1996.

Ai ndoshta do të mbahet mend më së miri për dekadat e ardhshme si Hagrid në filmat e Harry Potter, një rol që u solli gëzim fëmijëve dhe të rriturve në të gjithë botën, duke nxitur një rrjedhë letrash fansash çdo javë për më shumë se 20 vjet.

“Fansat e James Bond shkruajnë gjithashtu për të duartrokitur rolin e tij në “Golden Eye” dhe “The Ëorld Is Not Enough”.

Ai la pas motrën e tij Annie Rae, fëmijët e tij Spencer dhe Alice dhe nënën e tyre Rhona Gemmell.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit