Mjekët i thanë se nuk do të ecte kurrë, 5-vjeçarja sfidon veten dhe hedh hapat e parë

Shkruar nga: A Shehaj | Publikuar më: 13.10.2022, 00:10

Një vajzë pesëvjeçare për të cilën mjekët thanë se nuk mund të ecte kurrë, ka hedhur hapat e saj të parë pa ndihmën e askujt vetëm disa ditë pasi babai i saj vdiq tragjikisht.

Felicity-Rose Edgar, nga Welling, Londra juglindore, pësoi një paralizë cerebrale pas mungesës së oksigjenit në lindje dhe iu desh të qëndronte për shumë kohë në reanimacion. Gjendja e pashërueshme që ajo kaloi ndikon në lëvizjen dhe koordinimin dhe mund t'i lërë të sëmurët me dëmtime serioze të trurit.

Vajza 5-vjeçare humbi babanë nga pneumonia në prag të Krishtlindjeve vitin e kaluar. Pavarësisht se u përball me vdekjen e babait të saj, Felicity-Rose sfidoi shanset vetëm disa ditë më vonë kur nisi të ecte dhe i habiti të gjithë.

Mamaja e saj thotë:

Ne të gjithë ishim shumë të trishtuar për vdekjen e bashkëshortit tim dhe babait të vajzës. Rreth një javë pasi ai ndërroi jetë, Felicity tha papritmas: "Shiko mami, unë po ec” dhe nisi të lëvizte nëpër dhomë. Unë shpërtheva në lot nga lumturia pas gjithë dhimbjes që kisha ndjerë nga bashkëshorti më që vdiq.

FACT CHECK: Synimi i JOQ Albania është t’i paraqesë lajmet në mënyrë të saktë dhe të drejtë. Nëse ju shikoni diçka që nuk shkon, jeni të lutur të na e raportoni këtu.
HEROI I MUAJIT
KLIKO PËR TË VOTUAR
 • Qytetari nga Tirana
  Qytetari nga Tirana, i cili çdo ditë, shkonte në fshatrat e Tiranës dhe ushqente qentë e rrugës. Ai merrte bukë nga shtëpia dhe shkonte ua hidhte qenve, të cilët gëzonin duke tundur bishtin sapo e shihnin.
  Vajza nga Shkodra
  Vajza nga Shkodra, shitëse në një market, e cila u përball me dhunën e të moshuarit, i cili godiste pa pushim një qen, me një copë dru në dorë. Sapo pa që qeni po dhunohej, vajza ndërhyri dhe tërhoqi nga bluzja të moshuarin, që dukej që nuk do ndalej nga goditjet ndaj qenit.
  I moshuari invalid
  I moshuari invalid, i cili, rregullon rrugën e lagjes, pasi Bashkia e Tiranës i ka harruar qytetarët. Qytetari është 'hero' në komunitetin e tij. Kur askush nuk ndjen përgjegjësi, ai bën aq sa mundet vetë.
  I riu guximtar
  I riu, që pa u menduar dy herë, ndaloi makinën dhe i erdhi në ndihmë qytetarit që u aksidentua në mbikalimin e Selitës, në Tiranë, pak ditë më parë. Makina ishte pothuajse e përmbysur, kur i riu shqeu xhamin e përparmë dhe nxorri nga makina të aksidentuarin. Ai gjithashtu, qëndroi me të duke e mbështetur pas atij aksidenti të rëndë.
  Djali i pastrehë
  Djali i pastrehë në Lushnje, i cili duke mbledhur kanoçe dhe bidona në një nga koshat e plehrave, gjeti një këlysh dhe po e ushqente me atë pak bukë që kishte për vete. Pavarësisht varfërisë që ai përballej vetë, i riu lushnjar nuk e mendoi dy herë që t'i vinte në ndihmë qenushit. Madje ai e mori atë në shtëpi.
  Dy vajza zemërgjera
  Dy vajza, të cilat, panë në koshin e plehrave një burrë, që po ushqehej me ç’të gjente aty. Vajzave u erdhi keq për atë që panë dhe blenë ushqim për të.
Më të Lexuarat
Shkarkoni aplikacionin JOQ ALBANIA në platformat
Më të fundit